Akvaryum camındaki temper konusu gün geçtikçe sorulan sorulardan birisidir.

Akvaryumun camındaki kalite öncelikle kullanılan camın özelliği ardından kullanılan silikon ve işçilikle birleştiğinde dayanılmaz bir güç alır.

Kullanılan cam nasıl olmalı, sıkça sorulan sorulardan birisi akvaryumun camı temperli mi?

Akvaryum camı temperli olmaz çünkü, temperli cam güçlendirilmiş veya güvenlik camı olarak da adlandırılır. Normal camlara kıyas ile kırılmaya karşı daha dayanıklıdır. Normal camlardaki kırılma sonrası yaralanmalara kıyasen temperli camlar kırıldıklarında küçük parçalara ayrılarak dağılırlar, bundan dolayı yaralanma risklerini en asgariye indirir. Camlar temperli cam haline getirildikten sonra kesme, taşlama gibi işlemler yapılamamaktadır. 77 Temperleme işlemi: Özel ısıtma sistemlerinde camların 660 °C – 685 °C arasındaki seviyelere getirilip ani ve hızlı olarak hava ile soğutulmasıyla elde edilir. (Isı değeri camın kalınlığına göre değişmektedir)

Temperli Cam
Temperli Cam

Temperli Camın Özellikleri

Eşit kalınlıktaki normal camlara göre yaklaşık 5 kat daha güçlüdür. Isıya karşı daha dayanıklıdır.

Kullanıldıkları bazı yerler

Binalarda dış cephe camlarında, dükkan ve vitrinlerinde, şömine muhafazaları ve fırın kapaklarında, araçların yan ve arka camlarında duş ve küvet camları, güneş pili ve güneş kolektörü temperli cam akvaryumların köşeleri açıkta kaldığı için kırılma noktası camın yan kısmı olduğundan önemli risk taşır ve düz camın kırılmasına karşın su boşaltmaya vakit bulamazsınız…

Kaynak: Enast Akvaryum

Akvaryum camınızı ne kadar kaliteli seçseniz de, camınız temiz olmadıkça tankınız güzel görünmeyecektir. Tankınızın camlarını yosun kazıyıcı ile kirlenmesine mahal vermeden temizlemeyi unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir