Cryptocoryne ailesinden bitkiler arasında hobide yaygın olarak tercih edilen bir bitkidir. Bu aileden bitki türleri hakkında çok güzel bilgi veren ve ENJW isimli youtube kanalından yayın yapan akvaristin videosunu türkçeleştirerek sizlerle paylaşmak istiyorum:

Bakım Şartları

Cryptocoryne Wendtii çok güzel bir rozet (gül yaprakları şeklinde açan bitki grubu, gül grubu) bitkisidir ve bakımı kolaydır. Cryptocoryne’lerin bir çok varyetesi vardır ancak bence en güzeli ve bakımı en kolayı wendtii. Orjini Sri Lanka’dır ve 20-30 derece arası sıcaklıkta, ve pH 5-7 ve hatta daha yüksek değerlerde bile bakılabilirler. Bir çok Cryptocoryne türü ağırlıklı olarak kökten beslenen bitkilerdir ancak wendtii’nin zemin gübresine olan toleransı güzeldir. Akvaryum hobisine ilk başladığım zamanlarda hatta bitki yetiştirmeyi hiç bilmediğim zamanlarda bile baktığım bir bitki türü olduğunu söyleyebilirim. Şaşırtıcı şekilde bu bitki yaşamına devam etti ve her hafta yeni yapraklar vererek kötü koşullarda bile yaşamaya devam etti.

Farklı Varyeteler ve Renkler

Wendtii varyeteleri çok farklı renklere sahiptir. Yeşil, kırmızı ve kahverengi yelpazesinde renkliliğe sahiptirler. Yeşil ve kahverengi varyetleri çok popülerdir ancak dilerseniz kırmızıyı da tercih edebilirsiniz.

Üreme

Yaprakları köklerinden ayırıp üretebilirsiniz ancak bitkiyi kendi haline bıraktığınızda doğal olarak sürgün verecektir.

Işıklandırma ve Gelişimi

Cryptocoryne Wendtii bence güzel bir orta plan yaratmanızı sağlar. Emers olarak da yetiştirilebilir ayrıca orta dereceli ve düşük dereceli ışıkta bile güzel yetişebilirler. Yüksek ışıkta zemine doğru yaprakları yayılarak büyür. Düşük ışıkta ise yapraklar su yüzeyine doğru büyüme gösterirler.

Zemin Malzemesi

Herhangi bir zemin malzemesi ile bile gelişim gösterirler. Ancak en güzel sonucu almak için gübreli zemin kullanmalısınız.

Makalelerimizden haberdar olmak için bizi facebook sayfamızdan ve diğer sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir