Glossostigma Elatinoides ve Tetra Balığı
GLOSSOSTİGMA ELATİNOİDES ile zemini kaplanmış bir bitkili akvaryum

Aile: Scrophulariaceae
Kıta: Avusturalya
Orijinal Ülke: Yeni Zelanda
Işık Gereksinimi: Yüksek- Çok yüksek
Isı: 15 – 26 °C (Kendi tecrübeme dayanarak 28-30°C ısılara da dayanabildiğini gördüm)
Su Sertlik Toleransı: Çok yumuşak – Orta
pH toleransı: 5 – 7.5
Büyüme: Hızlı
Bakım: Çok zor
CO2 İhtiyacı: 25-50 ppm

Zemini sık bir şekilde kapladığında Hemiantus Cuba’yı andıran bir bitkidir. Yüksek ışık ister. Yeterli ışığı alamadığında dikey büyüme sergiler. Zemin bitkileri arasında en kolay bitkilerden biridir. Oldukça küçük yapraklara sahiptir. Hızlı gelişim gösterirler ve tankınızın zeminini kısa sürede kaplarlar. Potasyum ve nitrat ihtiyacı yüksek bir bitkidir. Suyunuzda nitrat ve potasyum azaldığında direkt tepki verir ve yapraklarının rengi açılır. Zengin zemini severler. Emers olarak da yetiştirilebilir bir bitkidir.

80’li yılların sonlarında Takashi Amano tarafından akvaryum hobisine kazandırılmıştır. Yüksek ışıklandırmaya ihtiyaç duyduğu için her türlü yosunun oluşmasına zemin hazırlar. Bu yüzden Glossostigma Elatinoides ekilecek tanklarda yosun yiyen ekibi önemlidir. Ayrıca sıklaştıktan sonra kat atarak zeminde gelişmeye devam eder. Bu yüzden budama önemlidir. Budanmadığı takdirde alttaki katlar ışık almaz ve bozulma yosunlanma gibi oluşumlara sebebiyet verir.

Sürgün üzerinde yaklaşık 1cm aralıklarla iki yaprağı vardır, ve bu iki yaprak alttan kök salarak beslenir. Ekim esnasında da sürgün ikili yaprak gruplarına kadar ayrılmalı ve sadece yapraklar kumun üstünde kalacak şekilde dikilmelidir.

Resimlerle Glossostigma Elatinoides

Glossostigma Elatinoides ile Iwagumi Stili Bitkili Akvaryum Kurulumu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir