Kütük ve köklerde görülen pamuksu oluşum, (bazen bitkilerin üzerinde de görülebilir) yeni tank sendromunun belirtilerinden biridir. Hiç kullanılmamış ağaç kökleri (mangrove, yati kökü vs) yeni bir kuruluma eklenmeden önce kaynatılmalıdır. Bu kaynatma esnasında üzerindeki parazitlerden kurtulurken, aynı zamanda da kökün içindeki tanin maddesinden kendini arındıracaktır.

Köklerde Oluşan Bu Pamuksu Oluşum Nedir?

Bu konuyla ilgili bilimsel bir açıklama maalesef ki bulunmamaktadır. Kimi kaynaklar bu oluşumun mantar olduğunu, kimisi biofilm olduğunu, kimisi ağaç üzerinde beslenen diatom yosunu olduğunu öne sürmektedir. Düşünüldüğünde henüz bakteri oturmamış bir tankta organik besinler de içeren bir ağaç kökü üzerinde bakteri ve mantar gibi canlıların kümelenmesi doğal bir süreçtir. Ancak bu beyaz yosunsu oluşum görüntü olarak bizi rahatsız eder.

Balıklara Zararı Var Mıdır?

Bu beyaz oluşumun canlılara hiç bir zararı olduğu bugüne kadar gözlemlenmemiştir. Bu konuda herhangi bir endişe duymanıza gerek yoktur.

Kütük ve Köklerde Görülen Pamuksu Oluşum
Kütük ve Köklerde Görülen Pamuksu Oluşum

Peki Nasıl Kurtulabiliriz

Öncelikle eğer kullandığınız kökü kaynatmadan tankınıza eklediyseniz, taninden arınıncaya kadar kökünüzü kaynatma ve su değiştirip tekrar kaynatma işlemine devam etmenizi öneririz. Akabinde de sadece tank temizliğinde kullandığınız bir diş fırçası ile bu oluşumu mekanik olarak temizleyebilirsiniz.

Bununla birlikte eğer tankınızda vatoz, salyangoz gibi yosun yiyenler varsa, bu beyaz oluşumu afiyetle yerler. Ayrıca yine bu süreçte canlı bakteri kültürü ve bakteri besini kullanarak döngünün oturmasını hızlandırabilir ve sıvı karbon ile de bu oluşumun yosun yiyenler tarafından daha kolay tüketilmesine yardımcı olabilirsiniz.

Bu müdaheleleri de yaptıktan sonra yaklaşık 10-15 gün içerisinde kütüklerinizin üzerini kaplayan bu kötü görünümlü beyaz oluşum kendiliğinden geçecektir.

Keyifli hobiler…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir