Daphnia
Daphnia

Orjinal latince ismiyle Daphnia Magna veya kısa daphnia olarak da bilinen su piresinin mikroskop altında çekilen bir videosunu sizlerle paylaşmak istedik. Bilge evi youtube kanalının hazırladığı veya yayınladığı bu video gerçekten çok enteresan.

Normalde plantkton, tatlı su ve zayıf bir havalandırma ile yetiştirilen; akabinde akvaryum canlılarına afiyetle servis edilen popüler bir canlı yem yada diğer bir değişle yem canlısı. Mikroskop altındaki görüntüsünü ben biraz penguene benzetiyorum.

Su Piresi Daphnia’nın Doğum Görüntüleri

Doğum anı başladığında ise süreç gerçekten çok titiz. Daphnia adeta ayaklara benzeyen uzuvlarını öne çekerek içinde büyüttüğü yumurtaları doğum yaptığı noktaya doğru basınçla yönlendiriyor. Çıkışa gelen yumurtalardan birini çıkış noktasında, çekiç üzengi düzeneğini andıran kancası ile kırıyor. Hatta yumurtayı kasılmalarla geri çekiyor. Yumurtanın diğer tarafını çevirip yine resmen ıkınarak yumurtayı itiyor ve kancayla diğer kabuklarını kırıyor. Böylece doğum gerçekleşiyor. Ancak yavrusu ile ilgilenmesi gerekiyor. Yavruyu ayağa benzeyen uzuvlarının darbesiyle kolu andıran uzuvlarına doğru atıyor. Orda da kollarının kılı andıran yapısıyla yumurta kabuklarını adeta fırçalayarak temizleyip, ufak bir civcive benzeyen yavruları suda serbest bırakıyor.

Tabii ki bu süreç bütün yavrular için tek tek işliyor. Bu görüntüler çıplak gözle gözlemleyemediğimiz ama gözümüzün önünde gerçekleşen daphnia doğumunun mikroskobik detayları.

Umarız beğenmişsinizdir. Çeviri ve makalelerimizden haberdar olmak için bizi facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Sağlıklı hobiler dileriz…

Mikroskop Altında Su Piresi Daphnia ve Doğumu” yazısında bir düşünce

  1. Zeynep diyor ki:

    “Pireyi deve yapmak” ata sözüne benzer şekilde, sanırım bilinçaltı şartlandırmalardan olsa gerek, başlığı ilk gördüğümde su piresini “su perisi” olarak algıladım:) Mikroskobik olarak nitelendirilen ve genelde bilim insanlarının dışında pek ilgilenilmeyen bu canlıların yaşamlarının ve yaşamlarının bir parçası olan doğum olayının da makroskobik canlılara olan benzerliği gerçekten dikkat çekici. Yazı ve filme emeği geçenleri tebrik etmek gerek…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir