Diş Hekimi Akvaryumu
Diş Hekimi Akvaryumu

Hiç niçin diş hekimlerinin muayehanelerinde ve ofislerinde akvaryum vardır diye düşündünüz mü? İster inanın ister inanmayın, akvaryum terapisi resmi bir konsepttir. Balık tanklarının kullanılması, akvaryumlar ve hatta sucul ortamda çekilmiş balık resimleri bile insanlar üzerinde farklı potansiyel faydalara sahiptir. Diş hekimlerinin bekleme salonlarındaki akvaryumlar hem hastaların dikkatini çeken güzel bir görseldir hem de sıralarını beklerken onları biraz oyalar. Bu sürede belirgin ölçüde hastaların stresini aldığı ve anksiyete seviyelerini düşürdüğü tespit edilmiştir. Hatta tedavi öncesi ofis akvaryumunu izleyen hastaların tedavi sonrası daha az ağrı kesiciye ihtiyaç duyduğunu saptayan bir araştırma da mevcuttur. Başka bir araştırma da hastalara uygulanan hipnoz ile akvaryum terapisini karşılaştırmış ve akvaryum terapisinin hipnoz karşısında aynı ve hatta daha fazla yararlarının olduğunu saptamıştır. Kaldı ki feng shui prensiplerine göre, hareket eden suyun evrensel enerji ve chi dengesine faydaları bulunmaktadır.

Akvaryumun Diğer Hastalıklara Faydaları

Bu teknikten faydalananlar sağlık uzmanları, sadece diş hekimleri değildir. 80’lere kadar dayanan araştırmalar göstermiştir ki, kişisel veya ofis akvaryumları günlük stres, uykusuzluk ve yüksek tansiyonla mücadelede faydalı yöntemlerdir. Henüz sabit ölçülebilir sonuçlar elde edilemese de, bir çok denemede akvaryum sahibi olmanın yüksek kan basıncı seviyelerindeki düşüş, hiperaktif bozukluğu olan hastaların sakinleşmesi ve Alzheimer hastalarının da ilaç bağımlılığının düşmesi gibi sonuçlarla ilişkili olduğu saptanmıştır.

Kısacası diş hekimine bir dahaki gidişinizde eski dergileri kurcalamak yerine akvaryum izlemenin keyfi size daha iyi gelecektir. Belki de tankta bir nemo görmek isterseniz dişçinizi değiştirebilirsiniz.

Yazar: Sachi Mehrotra

Bu çeviri ve benzeri makalelerimizden haberdar olmak için bizi facebook sayfamızdan ve diğer sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

E-Bültene Abone Olun, İndirimleri Yakalayın

Aquascaping üzerine güncel makalelerimiz, yeni gelen ürünler ve indirimlerden haberdar olmak için aylık olarak gönderdiğimiz e-bültene abone olmayı unutmayın.