Bu hobiye yeni başlayan veya başlamak isteyenlerin aklındaki bir sorudur bu. Bu soruya cevap ise size bir arkadaşınızdan veya bir forum üyesinden evet şeklinde gelebilir. Ancak unutmayın ki bu cevap arkadaşınızın tecrübesinden çıkan bir sonuçtur. Sizin hobi tecrübeniz onunkinden tamamıyla farklı olacaktır.

Öncelikle “pahalı” sıfatı göreceli bir sıfattır. Her hobicinin geliri ve bütçesi farklıdır. Konu maddiyata geldiğinde kendi tecrübelerime dayanarak hobideki maddi kayıp noktalarının şunlar olduğunu söyleyebilirim:

– Plan yapılmadan kurulan bir tank
– Araştırmadan satın alınan ürünler
– Hobide yapılan hataların maddi dönüşü

Şimdi gelin bu maddeleri tek tek inceleyelim:

Plan yapılmadan kurulan tank

Plansız başlanan bir iş iyi bir finale gitmez. Örneğin petshop’un önünden geçerken içeri girip 20 litre bir tank, 10 tane japon balığı, yanında metilen mavisi, biraz kum, bir tane plastik bitki, bir tane iç filtre, bir tane dalgıç aydınlatmadan oluşan bir set satın aldıysanız, bilin ki paranızı çöpe attınız.

Çünkü bu tankı evinizde nereye kuracaksınız, içinde hangi canlılar yaşayacak, bu canlılar ne kadar hacim ister, nasıl su koşulları gerektirir hiç bir şeyi planlamadınız. Aldığınız metilen mavisi de canlı bakteri kültürünü her ana tanka uyguladığınızda mahfedecek. Balıklarınız daha çok hasta olacak, bu hastalıklar için başka ilaçlar satın alacaksınız. Suyunuz berraklaşmayacak filtreyi değiştireceksiniz. Aydınlatmayı beğenmeyip daha iyi bir aydınlatma satın alacaksınız. Sonra tankın bu canlılara çok az olduğunu öğrenip ya canlıları yeni canlılar ile değiştireceksiniz yada daha geniş bir tank satın alacaksınız. Daha yapacağınız masraflar saymakla bitmez.

Göreceksiniz ki plan yapmadan petshop’a girerek satın aldığınız nerdeyse her şey size ikinci bir satın alma gerekliliği getirecek.

Araştırmadan satın alınan ürünler

Hobide maliyeti artıran bir başka davranış faktörü de araştırmadan satın alma yapmak. Şunu unutmayın, almayı düşündüğünüz şey aslında ürün değil. Siz hobide başarıya ulaşmak için sorununuza bir çözüm arıyorsunuz. Örneğin tankınızın camında yosunlanma sorunu varsa, hemen mıknatıslı cam sileceği almalıyım diye harekete geçmeyin. Akvaryum camı nasıl temizlenir, hangi araçlar nasıl kullanılır, bu araçların avantajları dezavantajları nelerdir araştırın. Öncelikle sorununuzun kaynağını bulun. Ve sorunu yaratan faktörü ortadan kaldıracak ürünleri araştırın. Sorununuzu en iyi çözecek ürün ve ürünleri inceleyin. Bu ürünleri kullanan hobicilerin yorumlarını okuyun. Size çözüm sunacak ürüne karar verirken bütçenizi de göz önünde bulundurun.

Hobide Yapılan Hataların Maddi Dönüşü

Tankınızı kurarken veya idame ettirirken yapacağınız bazı hatalar size ilerde maliyet çıkartabilir. Örneğin tank kurulumunda tank camının altına bir mat kesip koymak tankınızın ömrünü uzatır ve olası bir dipten çatlama ve yeni tank maliyetinden sizi kurtarabilir. Aynı şekilde hardscape tasarlarken kayaların altına koyacağınız straforlar camınızı korur.

Ayrıca ucuz ve kalitesiz malları tercih edecek kadar zengin davranmayın. Örneğin ucuz diye aldığınız bir ısıtıcı sizi kışın ortasında yarı yolda bırakabilir. Böylece ilk başta yapmanız gerekeni yapar, kaliteli bir ısıtıcı satın alırsınız. Ancak ilk ısıtıcıya verdiğiniz para çöpe gider.

Diğer Hobilere Kıyasla Akvaryum Hobisinin Maddi Farklı Yönleri

Akvaryum kapalı olduğu kadar gelişen de bir ekosistemdir. Siz tankınızın bakımlarını aksatmadığınız ve canlılara iyi baktığınız sürece, sistem gelişecek, bitkileriniz yeni sürgünler verecek, balıklarınız yumurtlayacak veya doğum yapacaktır. Siz de budadığınız bitkiler veya yavru balıklarınızı başka hobicilere satabilir ve maddi yükünüzü biraz hafifletebilirsiniz. Ya da balık ve bitkilerinizi hobiyle ilgilenmek isteyen bir arkadaşınıza hediye ederek onu motive edebilirsiniz.

Ancak maket hobisiyle uğraşıyor olsaydınız, yaptığınız maket size herhangi bir maddi dönüş sağlamayacaktı.

Özetle akvaryum hobisi ile ilgilenmek istiyor ve pahalı olacağını düşünüyorsanız, alışverişinize başlamadan önce nasıl bir tank istediğinize karar verin, planınızı yapın, alacağınız ürünleri iyi araştırın. Böylece bütçenizi aşmadan tankınızı kurabilir, ve cebinizi üzmeden hobinin keyfine rahatça yaşayabilirsiniz.

Keyifli Hobiler…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir