ADist Aquascaping Mağazası, Kozyatağı İstanbul’da aquascaping’e gönül vermiş hobiciler için özel bir mağaza olarak Haziran 2017’de açıldı. Ben de sizlere mağaza gezimden notlar paylaşmak istiyorum.

Öncelikle ADist ekibinden Serkan Çetinkol’un işlettiği mağaza Kozzy AVM ve Zübeyda Hanım parkına çok yakın bir konumda olması sebebiyle ailece ziyaret için oldukça uygun.

ADist Aquascaping
ADist Aquascaping

Mağaza Vitrini

Mağaza vitrininde bizi öncelikle Serkan Çetinkol ve Mustafa Erdoğar tarafından çok güzel tasarlanmış bir teraryum karşılıyor ve Serkan Bey’le yaptığımız sohbette mağazada çok yakında bir teraryum bölümü olacağını ve birçok teraryum bitkisini bulacağımızı öğreniyoruz. Teraryumun hemen yanında aşağıda fotoğraflarını da görebileceğiniz ADist ekibi tarafından hazırlanmış Hobbit (Mustafa Erdoğar tasarımı) ve Iwagumi stilinde hazırlanmış Sleeping Dragon isimli karasal tasarımları görüyoruz. Bu tasarımlar show amaçlı vitrine konulmuş olsalar da satılık olması ayrıca güzel. Ustaca hazırlanmış bir karasal tasarımı mağazadan alıp evinizin ofisinizin en güzel köşesine götürmeniz mümkün. Ayrıca belirtmeliyim ki Hobbit tasarımı bir sonraki hafta mağazaya gittiğimde satılmıştı bile. Tasarımlara ilginin büyük olduğunu söyleyebiliriz sanırım. Bu karasal tasarımların sürekli yapılıp satılması da mağazayı her ziyaret ettiğimizde yeni tasarımlar göreceğimizin bir habercisi niteliğinde.

Vitrinde karasal tasarımlara, Serkan Bey tarafından hazırlanmış su altı ağaç figürleri, sukulent bitkilerden aranjmana kadar bir çok şeyi bulmak mümkün. Mağaza vitrini direkt güneş alması sebebiyle akvaryumlara pek uygun olmadığı için doğa akvaryumlarına alternatif doğa tasarımlarıyla çok güzel aranje edilmiş bence.

Hardscape Standı

Hardscape Standı
Hardscape Standı
Adist Aquascaping mağazası için Türkiye’nin belki de en geniş hardscape malzemesi seçeneğine sahip mağazası olduğunu söylebilirim. Yati, mangrowe gibi kök çeşitlerinin yanına sıra hiçbir akvaryum mağazasında bulamayacağınız farklı kök çeşitlerine ev sahipliği yapıyor. Kök olarak en ilgimi çeken nano akvaryumlar için hazırlanmış ağaç tasarımları vardı ve yeni kuracağım tank için hepsini bitmeden aldım 🙂

Kaya çeşitliliği konusunda da zengin bir palete sahip olduğunu söylemem gerekir. Mini landscape kayaları, cam kayaları, gnays kayaları, lav kayaları, ağaç fosili kayaları gibi bir çok kaya türünü burda bulmak mümkün.

Hardscape Havuzu

Hardscape Havuzu
Hardscape Havuzu
Hobiyle ilgili internet alışverişi bizler için pratik de olsa internetin çözemediği işlerden birisi de hardscape alışverişi. Elinize alıp evirip çevirmeden en ağırlığını dokusunu hissetmeden akvaryumunuza dekor seçmek çok zor. Hardscape havuzu da bu ihtiyaca çok güzel bir çözüm olarak düşünülmüş. Burada standdan beğeneceğiniz kaya ve köklerle tasarımınızı çalışabilir, tasarım konusunda uzmanından yardım alabilirsiniz. Nihai tasarıma karar verdikten sonra fotoğrafını çekip istediğiniz hardscape malzemelerini evinize götürebiliyorsunuz. Böylece ihtiyacınızdan fazla malzeme almak zorunda da kalmıyorsunuz.Ayrıca Serkan Bey bu havuzda Günün Menüsü adı altında hardscape çalışıyor ve damak tadınıza hitap ediyorsa bu güzel menü sizin olabiliyor.

Havuzun tam altındaysa bitki toprağı çeşitlerini bulabilirsiniz.

Tasarım Tankları

ADist Tasarım Tankları
ADist Tasarım Tankları

Mağazanın ilgi odağı bence bu bölüm. Ustalıkla tasarlanmış 3 tank. Solda gördüğümüz tank mini landscape kayaları ile tasarlanmış. İkinci tank 100x50x50(h) cm ölçülerinde gayet geniş ve ağaç ağırlıklı bir tasarım. En sağdaki tank ise özellikle hardscape olarak bırakılmış. Burda hardscape’in bir tankın iskeleti olduğu bir kez daha çok güzel bir şekilde anlatılmış.

Bitki Çeşitleri

Bitki Akvaryumu
Bitki Akvaryumu

Adist mağaza bitki çeşitliği ile bir çok hobiciyi de tatmin eder nitelikte. Resimde gördüğünüz tank sizi mağazaya girdiğinizde koridorun karşısında karşılıyor.

Bu tankta özellikle bir çok yüksek gereksinimli bitkiyi bulmak mümkün. Düşük gereksinimli anubias, bucephalandra gibi türler ve moss türleri diğer low tech tanklarda bulabilirsiniz. Ayrıca mağazada bir de emers standı bulunuyor.

Karides Tankları

Karides Tankları
Karides Tankları
Mağazanın zemin katındaki turumuzu tamamladıktan sonra orta kata doğru ilerlediğinizde karşınıza karides seti çıkıyor.

Karideslerin bitki akvaryum hobisinde hem iyi bir yosun yiyici olduklarından hem de balıktan farklı bir canlı olduklarından dolayı ayrı bir yeri var elbette. ADist’te bu bilinçle karidesler için özel bir set hazırlamış.

12 tanktan oluşan bu sette, zemin malzemesi, ışıklandırması, pipo filtreleriyle herşey karideslerin ihtiyacına özel olarak tasarlanmış. Sakura‘dan CRS’ye kadar bir çok caridina ve neocaridina türünü bulmak mümkün.

Betta Balığı Standı
Betta Balığı Standı

Betta Standı

Akvaryum hobisinde Betta’lar her zaman ayrı bir yere sahiptir. ADist mağazasında da farklı renklerde birbirinden güzel bir çok Betta balığını ve Betta balıklarına özel yem vs neye ihtiyacınız varsa bulabilirsiniz.

Balık Çeşitleri

Akvaryumların asıl ev sahipleri tabii ki balıklar. Japon balığından discus’a kadar yaklaşık 25 kadar tankta 50’ye yakın tür bulabilirsiniz. Mağazadaki türlerin asıl özelliği ise bulmakta zorluk çektiğimiz, ender bulunan ve bitkili akvaryuma çok yakışan sürü türleri konusunda oldukça zengin olması. Ben de yeni kurduğum tankımın yeni ev sahipleri olarak Zebra Danio ve Kiraz Barb’ları seçtim.

Tüm bu saydıklarımın yanında mağazada elbette ki filtre, filtre malzemeleri, kimyasal destekler, gübreler, CO2 sistemleri, aydınlatma sistemleri gibi bir çok ihtiyacınızı bulabilirsiniz. Bunlara ek olarak Takashi Amano’nun kurduğu ADA markasının ürünlerini ve led aydınlatma konusunda uzman yerli markamız Firely’nin ürünlerini de bulabilirsiniz.

ADist Aquascaping Mağazası
ADist Aquascaping Mağazası

Mağazayı henüz gidip görmemişler için mağazanın genel iç görünümü de böyle. Ancak siz gittiğinizde muhtemelen biraz daha değişmiş olacaktır, çünkü her geçen yeni ürünler, tasarım ve canlı türleriyle gelişmeye devam ediyor.

Henüz yeni kurulduğu için belki size “a bu yokmuş” dedirtecek ufak tefek eksiklikleri olsa da bulduklarınız karşısında sizi sevindirecek, hobi konusunda aklınızdaki sorulara doğru cevaplar alabileceğiniz, görsel tasarım konusunda destek alabileceğiniz, sağlıklı bitki ve canlılar bulabileceğiniz bir mağaza olmasının yanında çay/kahve eşliğinde hobi üzerine sohbet edebileceğiniz sakin ve dinlendirici bir mekan Adist Aquascaping galerisi.

İletişim

Serkan Çetinkol: 0543 466 75 86
Google Haritalar’da Görüntüleyin | ADist Facebook Sayfası

ADist Aquascaping Mağazası Ziyaretimiz” yazısında 2 düşünce

  1. Deniz Denizer diyor ki:

    ADİST… Serkan Çetinkol… Tebrik ediyorum. İşlerinde son derece profesyoneller. Mükemmel bir mağaza yapmışlar. Akvaristlikle ince işçiliğin sanatla taçlandığı yer olmuş ADİST. Hobicilik ruhunu koruyarak insanlara en doğru yolu, ticari kaygılara yer vermeden gösteriyorlar. Türkiye’de özellikle bitkili akvaryum konusunda çıtayı çok yukarılara yükseltmişler. Tebrik ediyorum…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir